All for Joomla All for Webmasters

شنبه - چهارشنبه - 8:00 - 18:00, پنج شنبه - 8:00 - 14:00

هودهای لامینار فلو یا  Biosafety Cabinet محفظه های حفاظتی هستند که در آزمایشگاههای بیولوژیکی ( بسته به نوع کلاس دستگاه )، به منظور حفاظت  اپراتور ،

محیط و ماده از عوامل خطرزای زیستی ( مانند باکتری ها ، ویروس ها ، قارچها ، و....) و آلودگی های محیطی استفاده می شوند.
هودهای لامینار فلو مجهز به فیلتر هپا در بخش خروجی (Exhaust)  و دارای جریان چرخشی هوای مشخص در داخل محفظه هستند و متناسب با نوع طراحی  ، نوع و سرعت جریان ها در زیر هود و با لحاظ سطح ایمنی اپراتور و محیط و همچنین سطح محافظت از ماده ( طبق تقسیم بندی USA STANDARD: NSF 49  آمریکا ) به سه کلاس  I, II, IIIو زیر گروههای تایپ A1,A2,B1,B2 تقسیم میگردند. کلاس I  پایین ترین و کلاس III بالاترین سطح ایمنی  و محافظت را فراهم میکند .

  Biosafety Cabinet در سه گروه کلاسهای Ι ، ΙΙ ،ΙΙΙ و همچنین ایزولاتورهای با فشار مثبت و منفی (Isolator) از پیشتازان تولید این محصول در دنیا است.
لامینار فلو هود ( Biosafety Cabinet)  :
هود های کلاس Ι)
هود کلاس I مناسب کارهایی است که شامل عوامل خطرات کم و متوسط (سطوح امنیت بیولوژیکی 1،2 و 3) که در آن نیاز به حفاظت محیط و اپراتور وجود دارد، اما نیاز به حفاظت از محصول نیست. در این گروه از هودها حفاظت پرسنل و محیط مد نظر است و حفاظت از محصول تحت آزمایش مورد نظر نیست. از جمله کاربرد های آن : آزمایشات روتین با مواد بیولوژیکی بی خطر ، آزمایشات تست غذایی ، کشت بافت، PCR ، آماده سازی مواد دارویی تزریقی و....
مدل هودهای این گروه عبارتند از:
MiniV/PCR Vertical
Aeolus H Series (Horizontal Type)
Aeolus V Series (Vertical Type)
NEG
هودهای کلاس ΙΙ
هودهای لامینار کلاس II به منظور حفاظت از محصول، پرسنل و محیط زیست طراحی شده اند. این نوع ازهودهای بیولوژیکی به طور گسترده ای در آزمایشگاه های بالینی، بیمارستانها ، زیستی ، بیوتکنولوژی، تحقیقات و آزمایشگاه های داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد . هودهای کلاس II بر اساس سرعت جریان  و میزان حجم هوای در حال گردش  در زیر هود و میزان هوای خروجی از آن به زیر گروههای A1,A2 B1 , B2 ( از سطح محافظت کم به زیاد ) طبقه بندی می شوند. از جمله کاربردهای عمده این گروه از هودها : جهت كار با عواملي كه با خطر متوسط تا خطر بالا ، تحقيقات بر روي بافت هاي حيوانات، كشت سلولي و بخصوص كار و تحقیقات میکروبیولوژیک با عوامل بیولوژیکی (مثلا باکتری، ویروس ها و غیره) و آلرژن (مواد حساسیت زا) ، مواد شيميايي سمي قابل تبخير و مواد راديونوكئوتيد قابل تبخير ( که از نظر خطر در حوزه کلاس  III نباشند).
انواع این مدلها عبارتند از :
Bio II Advance Series ( کلاس II  ، تایپ  A2)
BioVanGuard Series  ( کلاس II  ، تایپ  A2)
EF/B TE Series  ( کلاس II  ، تایپ  B2)
هودهای کلاس III
هود بیولوژیکی کلاس III   برای کار با عوامل بیولوژیکی سطح 4 (BSL-4) طراحی شده اند و حداکثر حفاظت از محیط زیست و اپراتور را فراهم می کند. محفظه این هود ها  کاملا sealed بوده و هوا در داخل آن محبوس شده است و مجهز به پنجره ای برای مشاهده ماده داخل محفظه است. تنها دسترسی به داخل برای ورود و خروج ماده ، از طریق جعبه ای  (Hatch) است با دودرب و کاملا محفوظ که از یک سمت ماده را وارد و با رفتار معکوس برای خروج ماده در سمت دیگر استفاده می شود.برای کار بر روی مواد ، از دستکش های تعبیه شده بر روی دستگاه استفاده می شود.  این دستکشها ، امکان تماس مستقیم با مواد خطرناک را از بین می برد و بالاترین سطح ایمنی فردی را فراهم می کند. فشار هوا در داخل کابین منفی است تا امکان نشت آلودگی احتمالی به سمت بیرون کنترل شود. همچنین سیستم کاملا مجهز به سیستم آلارم برای هر گونه نشت احتمالی است. هر دو هوای ,ورودی و خروجی HEPA فیلتربا راندمان 99.9 % می شوند. هوا خروجی قبل از تخلیه حتما از دو فیلتر  HEPA عبور کند. کاربرد اصلی این هود ها کار بر روی مواد بیولوژیکی با ریسک خطر بالا برای سلامت انسان و جامعه است مانند ویروس ابولا و ایدز .
هود  کلاس III در تقسیم بندی کمپانی Telstar  شامل مدل : MSC II

ایزولاتور)
ایزولاتور ها محفظه های کاملا sealed هستند که هدف عمده در آنها حفاظت از محصول یا نمونه مورد نظر است.این مواد دارای ریسک و خطر بیولوژیکی بالایی نیستند ولی نیازمند شرایط استریل بالایی هستند . انتقال ماده به داخل ایزولاتور از طریق جعبه ای  (Hatch) است  و دسترسی به ماده از طریق دستکشهای تعبیه شده بر روی بدنه دستگاه می باشد . این تجهیزات نه تنها سطح بالایی از حفاظت را در برابر آلودگی خارجی فراهم می کند، بلکه  به دلیل هدایت جریان هوای لامینار به داخل ایزولاتور ،  از خطر آلودگی متقابل  ماده نیز جلوگیری می کند.  این سیستم ها در دو نوع فشار منفی و فشار مثبت تولید می گردند .
انواع ایزولاتور های کمپانی  Telstar  عبارتند از :
Sterilator ( با فشار مثبت )
Cytolator ( با فشار منفی )

تفاوتهای عمد ایزولاتور و هود کلاس III :
ایزولاتور ها از نظر شکل ظاهری وبسیاری از مشخصات شبیه هودهای بیولویکی کلاس III هستند از اینرو بسیاری از خریداران این دو را به اشتباه ، یکی فرض می کنند در حالی که کارکرد این دو دستگاه با هم متفاوت است.
در ایزولاتور ها تمرکز بر حفظ محصول وجلوگیری از آلوده شدن آن (آلودگی متقابل) است به منظور محافظت از کاربر نهایی (بیمار) که قرار است از این محصول استفاده کند . مانند رشد بافت های پیوندی .در حالیکه هود های کلاس III به طور انحصاری برای کنترل مواد خطرناک کلاس III که توسط سازمان جهانی بهداشت  WHO اعلام می گردد ، طراحی شده است.  معمولا این مواد بصورت پاتوژن هستند که برای آنها درمان شناخته شده نیستند و بنابراین به عنوان یک خطر،  نه تنها برای اپراتور و کارکنان آزمایشگاه بلکه برای کل برای جامعه  تهدید به حساب می آید.مانند ابولا، ویروس لسا، تب هاموراژیک.
در هودهای بیولوژیکی کلاس III هدف ،اجتناب از آلودگی کاربر در طول فرایند کاربا نمونه های خطرناک  است به منظور پیشگیری از خطرات
فشار هوا در زیر ایزولاتور عمدتا مثبت (+ 50 Pa)و در بعضی موارد می تواند منفی  (- 90 Pa) باشد ، در حالیکه فشار هوا در زیر هود کلاس III  هواره منفی و با فشار ( - 200 Pa)  است برای جلوگیری از نشت هرگونه خطر بیولوژیکی .
هود کلاس III برای کار با مواد بیولوژیکی خیلی خطرناک با کلاس BSL 4 طراحی و ساخته می شوند و الزاما باید مطابق با  استاندارهای جهانی مدیریت ریسک برای سلامتی و ایمنی عمومی  از جمله   European Standard ENE12469، USA NFS49 ،
TUV Nord certified باشند . در حالیکه در مورد ایزولاتورها اینگونه نیست و اصلا توصیه نمی شود (حتی در ایزولاتورها با فشار منفی )  که از پاتوژن های BSL 4 استفاده گردد.
قرارگیری هود کلاس III  در اتاقهایی با الزامات مشخص قابل نصب است که هیچگونه گردش هوا ( درها ، خروجی تهویه مطبوع و..) وجود ندارد و اپراتور در حین کار با شیوه ای کاملا آرام  و محتاط و بدور از رفتارهای خشن از طریق دستکش با مواد زیر هود کار کند در حالیکه هیچ الزام خاصی برای قرار دادن  ایزولاتور و نحوه کار با  نمونه در زیر آن وجود ندارد.

Subscribe fa

Where to find us? fa

Address
Your street 123, Malesuada City
Phone Number
+23 4054 3405
+43 953 4935